Schizoidní porucha osobnosti - charakteristika

Diskuzní fórum na téma schizoidní porucha osobnosti charakterizovaná distancováním se od citových‚ sociálních a jiných kontaktů s preferencí fantazie‚ činností v samotě a rezervovaností.
admin
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Schizoidní porucha osobnosti - charakteristika

Příspěvekod admin » ned 12. dub 2015 12:39:25

Schizoidní porucha osobnosti je charakterizovaná distancováním se od citových‚ sociálních a jiných kontaktů s preferencí fantazie‚ činností v samotě a introspektivní rezervovaností. Je přítomna neschopnost vyjadřovat své city a zakoušet radost. Nejvýznačnější jsou tyto charakteristické znaky:

• emoční chlad, odstup nebo oploštěná afektivita, omezená schopnost vyjadřovat vřelé, něžné city, ale i zlobu vůči jiným lidem
  • lhostejnost ke chvále a kritice, uzavřenost, izolace, monotónní samotářské aktivity
  • nadměrný únik do fantazie a introspekce; jen málo činností, pokud vůbec nějaké, skýtá potěšení
  • malý zájem o sex, nedostatek touhy po vztazích
  • necitlivost pro společenské normy a konvence
  • vnitřní přesvědčení a logika: "Jsem nepřizpůsobivý, soběstačný a jsem samotář. Druzí lidé mi nemají co nabídnout. Když si budu od druhých udržovat odstup, bude se mi dařit lépe. Kdybych se snažil mít vztahy, nefungovaly by. Vztahy nic nepřinášejí."

Zdroj: Wikipedie
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Social Media

Zpět na