Akutní a přechodné psychotické poruchy (psychóza) - charakteristika a rozdělení

Diskuzní fórum na téma akutních psychotických poruch, charakterizovaných náhlým výskytem psychotických symptomů‚ jako jsou bludy‚ halucinace a poruchy vnímání s prudkými poruchami běžného chování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 83
Registrován: ned 22. úno 2015 12:16:11
Bydliště: Praha, ČR
Kontaktovat uživatele:

Akutní a přechodné psychotické poruchy (psychóza) - charakteristika a rozdělení

Příspěvek od admin » ned 24. kvě 2015 19:40:23

Akutní a přechodné psychotické poruchy, psychózy, jsou charakterizované náhlým výskytem psychotických symptomů‚ jako jsou bludy‚ halucinace a poruchy vnímání s prudkými poruchami běžného chování. Akutní porucha je definována jako crescendový vývoj patologického klinického obrazu během dvou týdnů a méně. Pro tyto poruchy nebyl prokázán jejich organický podklad. Popletenost a zmatenost je častá‚ ale dezorientace místem‚ časem a osobou není trvalá nebo dostatečně závažná‚ aby opravňovala k diagnóze organicky způsobeného deliria. Kompletní uzdravení se objevuje většinou během několika měsíců‚ ale i týdnů a dní. Pokud tato porucha přetrvává‚ je třeba udělat změnu v klasifikaci. Porucha může být sdružena se stresem‚ definovaným obvykle jako stresová událost‚ která předchází onemocnění o jeden až dva týdny.
 • Akutní polymorfní psychotická porucha bez symptomů schizofrenie
  Akutní psychotická porucha‚ u které jsou zjevné halucinace‚ bludy a poruchy vnímání‚ které jsou variabilní a měnící se den ze dne‚ dokonce i během hodin. Emoční bouře‚ provázená přechodnými intenzivními pocity štěstí nebo extáze‚ úzkosti nebo podrážděnosti‚ jsou časté. Charakteristické pro klinický obraz jsou mnohotvárnost a nestálost. Psychotické jevy neopravňují k diagnóze schizofrenie. Tyto poruchy mají často náhlý začátek‚ vyvíjejí se rychle během několika dní‚ nakonec symptomy vymizí natrvalo. Pokud symptomy přetrvávají‚ pak by se diagnóza měla změnit na poruchu s trvalými bludy.
 • Akutní polymorfní psychotická porucha se symptomy schizofrenie
  Akutní psychotická porucha s polymorfním a nestabilním klinickým obrazem. I přes tuto svou nestabilitu jsou přítomny po většinu trvání této poruchy určité symptomy typické pro schizofrenii. Pokud schizofrenní příznaky přetrvávají‚ pak by se měla diagnóza změnit na schizofrenii.
 • Akutní psychotická porucha podobná schizofrenii
  Akutní psychotická porucha‚ jejíž psychotické symptomy jsou stabilní a opravňují k diagnóze schizofrenie‚ ale trvají méně než jeden měsíc. Pokud schizofrenní příznaky přetrvávají‚ pak by se měla diagnóza změnit na schizofrenii.
 • Jiné akutní psychotické poruchy převážně s bludy
  Akutní psychotické poruchy‚ kde hlavním klinickým obrazem jsou relativně stabilní bludy a halucinace‚ ale které neopravňují k diagnóze schizofrenie. Pokud bludy přetrvávají‚ pak by se měla diagnóza změnit na poruchu s trvalými bludy.
Zdroj: MKN-10
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Odpovědět

Zpět na „Akutní a přechodné psychotické poruchy“