Stránka 1 z 1

Co znamená výraz třináctá komnata?

Napsal: pát 10. dub 2015 16:47:04
od admin
Námět o třinácté komnatě se objevuje v mnoha našich i cizích pohádkách. Na zámku bylo například třináct pokojů, do dvanácti se mohlo vstoupit, ale do třinácté komnaty se nesmělo za žádnou cenu vstoupit. Třináctá komnata většinou skrývala nějaké velké tajemství např. majitele zámku, hradu, které se nesměl nikdy nikdo dozvědět. Ale zvědavost byla většinou většinou větší a pohádková bytost, která do třinácté komnaty vstoupila, měla pak vždy velké problémy. Tato zvědavost byla většinou krutě trestána.

Třináctá komnata je tedy hlavně symbolem velkého tajemství
, ke kterému je zakázán přístup. Je to také symbol soukromí, které je nutné respektovat. Říká se např. "to je má třináctá komnata" - ve smyslu, že je to mé tajemství, ke kterému mají ostatní zakázaný přístup. Mluví se také o "třinácté komnatě našeho srdce" - kde jsou věci, myšlenky, udáslosti, tajemství, která jsou přísně soukromá a neměl by se o nich nikdo dozvědět.

Máte i vy tajemství, o kterém jste ještě nikomu neřekli? Skrýváte ve skříni pověstného kostlivce? Nedokážete se svěřit nikomu ze svého okolí a možná si ani sami nejste schopni přiznat bolestnou pravdu? Svěřte se zde, možná se vám uleví, možná vám někdo poradí, možná najdete cestu, té tíže se zbavit...