Trichotillomanie - charakteristika

Diskuzní fórum na téma trichotillomanie, což je porucha charakterizovaná patrnou ztrátou vlasů‚ která je způsobena opakovaným selháním snahy odolat nutkání k vytrhávání vlasů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jášek
Příspěvky: 35
Registrován: ned 08. bře 2015 21:02:13
Kontaktovat uživatele:

Trichotillomanie - charakteristika

Příspěvek od Jášek » ned 24. kvě 2015 18:25:09

Trichotillomanie, neboli nutkání k vytrhávání vlasů se podle nejnovější verze MKN-10 (Mezinárodní klasifikace nemocí 10.vydání) společně s několika dalšími poruchami řadí do nutkavých a impulzivních poruch. Charakteristickými znaky této skupiny poruch je opakování činů, které nemají žádnou racionální motivaci, nemohou být ovládány a působí svým nositelům nebo jejich okolí škody na majetku, zdraví nebo na životě. Před provedením této činnosti postupně narůstá napětí a vzrušení, které se během činnosti a po ní mění na pocity libosti a uspokojení.

Porucha je charakterizovaná patrnou ztrátou vlasů‚ která je způsobena opakovaným selháním snahy odolat nutkání k vytrhávání vlasů. Vytrhávání si vlasů obvykle předchází stoupající napětí a je následováno pocitem uvolnění a uspokojení. Tato diagnózu by však neměla být stanovena tam‚ kde je nějaký již dříve se vyskytující zánět kůže nebo jestliže je vytrhávání vlasů způsobeno jako reakce na bludy nebo halucinaci.

Zdroj: MKN-10

Odpovědět

Zpět na „Trichotillomanie“