Nutkavé (patologické) lhaní - charakteristika

Diskuzní fórum na téma nutkavého (kompulsivního, patologického) lhaní
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jášek
Příspěvky: 35
Registrován: ned 08. bře 2015 21:02:13
Kontaktovat uživatele:

Nutkavé (patologické) lhaní - charakteristika

Příspěvek od Jášek » ned 24. kvě 2015 18:35:46

Syndrom patologického lhaní byl poprvé popsán psychiatrem Antonem Delborckem v roce 1981. Patologické lhaní není klasickou lží užívanou za účelem vylhaní se z nepříjemné situace či si zlepšit pověst. Patologický lhář lže, aniž by z toho měl nějaký hmatatelný užitek. Lže dokonce i ve chvílích, kdy by pro něj bylo jednodušší a dokonce třeba i výhodnější říci pravdu. Takovýto člověk je zcela závislý na svém smyšleném světě a nepravdivých informacích. Má-li popisovat skutečnou realitu, prožívá naprostou frustraci. Patologický lhář si zvykne tyto lži používat, zvykne si dokonce i na stres, který neustálé lhaní provází. Dokáže svými fabulacemi rozbít světy ostatním.

Dnešní psychiatrie řadí tuto na první pohled více méně neškodnou poruchu mezi nejsložitější fenomény klinické praxe. Patologické lhaní, bájivá lhavost nebo tzv. „mýtomanie", se obtížně nejen diagnostikuje, ale i léčí. Bájiví lháři se dělí do různých podskupin a často trpí mnohočetnými poruchami osobnosti. Hlavním motivem těchto lhářů je získání takové pozornosti a respektu, jaké by podle jejich názoru nikdy nepoznali, kdyby se spolehli na své obyčejné a nezajímavé já. Trpí nedostatkem sebevědomí a vymýšlí historky, v nichž hraje hlavní roli. Stává se to pro něj drogou, bez níž se neobejde.

Důvody vzniku patologického lhaní mohou být různé. Většinou však počátky můžeme hledat v dětství. Být středem pozornosti, stát se důležitým, šokovat i pobavit – toto všechno jsou hnací síly k tomu, aby člověk nemluvil nudnou a obyčejnou pravdu, která vlastně asi nikoho nezajímá. Pro patologického lháře není možné v průběhu života přestat lhát. Jeho okolí už je zvyklé na neuvěřitelný svět, který jej obklopuje. Vyžaduje zajímavé příběhy, vyprávění i humor nabitý detaily. Mluvit pravdu by pro patologického lháře znamenalo tyto lidi zklamat tím, že začne mluvit pravdu.

Zdroj: Spektrum zdraví

Odpovědět

Zpět na „Nutkavé (patologické) lhaní“