Vývojové poruchy řeči a jazyka - charakteristika

Diskuzní fórum na téma vývojových poruch řeči a jazyka.
Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 83
Registrován: ned 22. úno 2015 12:16:11
Bydliště: Praha, ČR
Kontaktovat uživatele:

Vývojové poruchy řeči a jazyka - charakteristika

Příspěvek od admin » ned 05. dub 2015 20:13:44

Mezi vývojové poruchy řeči a jazyka patří poruchy‚ kde normální způsob osvojení jazyka je narušen od časných vývojových stadií. Tyto stavy nelze přímo přičítat neurologickým abnormalitám nebo poruchám řečového mechanismu‚ smyslovému poškození‚ mentální retardaci nebo faktorům prostředí. Specifické vývojové poruchy řeči a jazyka jsou často následovány přidruženými problémy‚ jako jsou obtíže ve čtení a psaní‚ obtíže v meziosobních vztazích a poruchy emocí a chování.

Mezinárodní klasifikace nemocí a souvisejících zdravotních problémů (MKN) rozlišuje následující specifické vývojové poruchy řeči a jazyka:
 • Specifická porucha artikulace řeči
  Vývojová porucha‚ kdy dítě užívá řečových zvuků pod úrovní svého mentálního věku‚ ačkoliv řečová dovednost je na normální úrovni.
 • Expresivní porucha řeči
  Specifická vývojová porucha‚ při které schopnost dítěte užívat expresivně mluvenou řeč je zřetelně pod úrovní jeho mentálního věku‚ ale jazykové chápání je normální. Mohou být‚ ale nemusejí‚ poruchy artikulace.
 • Receptivní porucha řeči
  Specifická vývojová porucha‚ kdy chápání řeči dítětem je pod úrovní jeho mentálního věku. Téměř ve všech případech je také výrazně porušena expresivní řeč a jsou časté též poruchy tvorby slova a zvuku. Vrozená neschopnost vnímat sluchem
 • Získaná afázie s epilepsií (Landau–Kleffner)
  Porucha‚ při které dítě‚ které předtím činilo normální pokrok ve vývoji řeči‚ ztrácí jak receptivní‚ tak expresivní dovednosti jazyka‚ ale všeobecná inteligence je zachována; začátek poruchy je spojen s epizodickými abnormalitami EEG a ve většině případů také s epileptickými záchvaty. Začátek je většinou mezi třemi a sedmi lety‚ se ztrátou dovedností během dní až týdnů. Časová souvislost mezi objevením záchvatů a ztrátou řeči je poněkud různá v tom‚ že jedno předchází druhému od několika měsíců ke dvěma létům. Etiologie předpokládá možnost zánětlivého procesu mozku. Asi dvě třetiny dětí zůstávají s více nebo méně těžkou receptivní poruchou řeči.
 • Jiné vývojové poruchy řeči nebo jazyka
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Odpovědět

Zpět na „Vývojové poruchy řeči a jazyka“