Koktavost - charakteristika

Diskuzní fórum na téma koktavost, čili zadrhávání v řeči, což je charakterizované častým opakováním nebo prodlužováním slabik a slov‚ případně alternativně častým zaváháním a pauzami‚ které narušují rytmický tok řeči.
Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 83
Registrován: ned 22. úno 2015 12:16:11
Bydliště: Praha, ČR
Kontaktovat uživatele:

Koktavost - charakteristika

Příspěvek od admin » ned 05. dub 2015 20:45:41

Koktavost je jedna z nejtěžších a nejnápadnějších poruch řeči. Jde o poruchy plynulosti řeči. Velmi často nepříznivě dopadá tato porucha na osobnost člověka - na jeho školní, pracovní a sociální adaptaci.

K příčinám koktavosti existuje několik různých teorií popisujících vznik tohoto narušení komunikačních schopností. Může tedy jít o:
  • reakci na určitou situaci, na určité chování (např. strach z mluvení, reakce na nepříjemné zážitky,…)
  • stav koordinační rozlady, který se projeví určitou křečí hlasivek a ataxií mluvidel (porucha koordinace pohybů), a to vlivem postižení centrální nervové soustavy a vrozené dispozice
  • doprovodný symptom jiného onemocnění (endokrinní, metabolické onemocnění)
  • porucha motorické zpětnovazební regulace řeči – postižení koordinace artikulačních svalů, kdy dochází k hyperkinézám a hypertonii
Prvním kritickým obdobím pro vznik koktavosti je období 3.-4. roku života dítěte, kdy dítě začíná mluvit ve větách. Dítě často opakuje, co již jednou řeklo. Opakuje-li delší celky, jedná se o tzv. fyziologickou neplynulost řeči a rodiče si nemusí dělat starosti. Návštěvu odborníka by měli zvážit rodiče dětí, které často opakují slabiky či hlásky nebo slova výrazně tlačí. Druhým kritickým obdobím je potom nástup do školy, který je pro dítě obrovskou změnou – někdy příjemnou, často ale především nepříjemnou a náročnou, což může být příčinou pro vznik koktavosti.

Příznaky koktavosti jsou pro člověka trpícího touto poruchou velmi závažnou překážkou komunikace.
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Odpovědět

Zpět na „Koktavost“