Hyperkinetické poruchy (ADHD) - charakteristika

Otevřené diskuzní fórum na téma hyperkinetické poruchy, neboli ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders).
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Hyperkinetické poruchy (ADHD) - charakteristika

Příspěvek od Marcela » stř 08. dub 2015 21:26:41

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders) neboli hyperkinetické poruchy patří mezi neurovývojové poruchy, které se projevují již od raného dětství, nejvíce však ve školním věku, kdy postihují 5–7 % dětí, převážně chlapců. V 50 % přetrvávají ADHD do dospělosti.[1]

Tyto poruchy charakterizuje především"
  • porucha pozornosti (nesoustředěnost, nepozornost)
  • impulzivita
  • hyperaktivita
Hyperkinetické děti jsou často neukázněné, impulzivní a náchylné k úrazům. Často bezmyšlenkovitě porušují pravidla a tím se dostávají do konfliktů s disciplínou. časté jsou i poruchy usínání. Poruchy chování se často kombinují s vývojovými poruchami řeči, učení a někdy i s kognitivním deficitem. V návanosti na ADHD syndrom mohou vznikat poruchy nálad nebo tiková porucha.

Mezi ostatními dětmi nejsou příliš populární a mohou se snadno stát izolovanými. Jejich vztah k dospělým je často sociálně dezinhibován pro nedostatek normální opatrnosti a odstupu. U těchto dětí jsou porušené poznávací schopnosti a bývá často specifické opoždění v motorickém a jazykovém vývoji. Sekundárními komplikacemi jsou disociální chování a nízké sebehodnocení. ADHD narušují školní výkonnost dětí s normálním intelektovým potenciálem, takže jejich školní výsledky neodpovídají výši jejich intelektu. V dospělosti mají tito jedinci sklon k alkoholu nebo k drogové závislosti.

Pro ADHD se dříve používaly diagnózy LDE (lehká dětská encefalopatie) či LMD (lehká mozková dysfunkce), které se snažily postihnout etiologii, aktuálně užívané označení syndromu vychází z popisu chování této poruchy.

Léčba
Jde o kombinaci psychoterapie, socioterapie a farmakoterapie. Velmi důležitá je práce s rodiči. Je potřeba vysvětlit jim příčiny poruch chování jejich dítěte a poradit jim, jak dítě vychovávat. Pouze 1/3 dětí s ADHD syndromem je v dospělosti bez problémů. U 2/3 přetrvává sklon k závislosti (alkohol, drogy) a poruchy sociálního chování.

Zdroj a další informace: Wikiskripta

Odpovědět

Zpět na „Hyperkinetické poruchy“