Jiné poruchy chování a emocí - popis poruch

Všeobecné diskuzní fórum na téma rozličných poruch chování, které mají začátek obvykle v dětsví a v dospívání. Patří sem např. stereotypní pohyby, kousání nehtů, cucání palce, pojídání látek neurčených k jídlu apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Jiné poruchy chování a emocí - popis poruch

Příspěvek od Marcela » ned 24. kvě 2015 16:54:24

Do této skupiny poruch lze zařadit poruchy‚ které mají společný začátek v dětství‚ ale jinak se v mnohých ohledech liší. Některé z nich jsou dobře definovatelnými syndromy‚ ale jiné jsou toliko souborem příznaků‚ který potřebuje přesnější určení‚ protože jsou často sdružené s psychosociální poruchou a protože nemohou být včleněny do určitých syndromů.
 • Neorganická enuréza
  Porucha charakterizovaná mimovolním odchodem moče ve dne i v noci‚ což je nepřiměřené mentálnímu věku postiženého. Nejde o následek nedostatečné kontroly močového měchýře způsobené neurologickou poruchou‚ epileptickým záchvatem nebo nějakou anatomickou abnormalitou močového ústrojí. Enuréza může trvat od narození nebo až po období získané kontroly nad vyprazdňováním močového měchýře. Enuréza může nebo nemusí být spojena s rozsáhlejší poruchou emocí nebo chování.
 • Neorganická enkopréza
  Jde o opakovaný volní nebo mimovolní odchod stolice obvykle normální nebo téměř normální konzistence v situacích‚ které jsou v daném kulturním a sociálním prostředí k tomuto účelu nevhodné. Tento stav může znamenat patologické pokračování normální infantilní inkontinence‚ nebo ztrátu kontinence již po získání kontroly nad funkcí střev‚ nebo účelové vyprazdňování na nevhodných místech i přes normální fyziologické ovládání střeva. Může se objevit jako monosymptomatické onemocnění nebo jako součást dalšího onemocnění‚ zvláště emoční poruchy nebo poruchy chování
 • Poruchy příjmu potravy v kojeneckém a dětském věku
  Poruchy příjmu potravy mají různé projevy obvykle specifické pro kojenecký věk a časné dětství. Obyčejně se k nim počítá odmítání stravy nebo nadměrná vybíravost v jídle za předpokladu dostatečné dodávky potravy kompetentní osobou pečující o dítě a za nepřítomnosti organického onemocnění.
 • Pika kojenců a dětí
  Trvalé pojídání látek neurčených k jídlu (jako je zemina‚ úlomky laků a barev‚ atd.). Může se objevit jako symptom některé rozsáhlejší duševní choroby (např. autismu)‚ nebo jako relativně samostatné psychopatologické chování a pouze toto má být zde zařazeno. Tento příznak bývá nejčastěji pozorován u mentálně retardovaných dětí.
  Stereotypní pohybové poruchy
  Volní‚ opakované‚ stereotypní‚ nefunkční (a často rytmické) pohyby‚ které nejsou částí nějakého známého psychiatrického nebo neurologického stavu. Mezi pohyby‚ nemající charakter sebepoškozování patří: pohupování tělem‚ potřásání hlavou‚ vytrhávání a kroucení vlasů‚ manýry prstů a plácání rukou. Stereotypní chování sebepoškozující: opakované údery do hlavy‚ píchání do očí‚ plácání do tváří‚ kousání rtů‚ rukou a jiných částí těla.
 • Poruchy řeči
  Koktavost, brebtavost
 • Jiné určené poruchy chování a emocí‚ se začátkem vyskytujícím se obvykle v dětství a v dospívání
  Nedostatek pozornosti bez hyperaktivity, nadměrná masturbace, kousání nehtů, dloubání v nose, cucání palce
Zdroj: MKN-10

Odpovědět

Zpět na „Jiné poruchy chování a emocí“