Stres - definice

Diskuzní fórum na téma stres.
Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 83
Registrován: ned 22. úno 2015 12:16:11
Bydliště: Praha, ČR
Kontaktovat uživatele:

Stres - definice

Příspěvek od admin » úte 14. dub 2015 20:57:26

Současný životní styl klade značné nároky na naši výkonnost. Přílisná pracovní zaangažovanost, ale i problémy v osobních vztazích vyčerpávají přirozenou obranyschopnost a mohou vést k přetížení organismu. V této souvislosti se často hovoří o stresu. Co to však přesně je? Co je to stres? Slovo stres pochází z angličtiny a znamená zátěž. Používá se pro označení reakce organismu na stresový podnět (stresor).

Stresory jsou tedy vnitřní či vnější podněty, které narušují přirozenou rovnováhu vašeho organismu. Dělíme je do 5 kategorií podle původu.
  1. Psychické stresory – vnitřní podněty, které mají původ ve vašich emocích a myšlenkách. Například problémy vy škole či v práci, nezvládnutí zodpovědnosti (nezaplacené účty, nedostatek peněz) zklamání, frustrace, nesplněná očekávání, věk.
  2. Fyzikální stresory – podněty vnějšího prostředí jako například extrémní teplota, velký hluk či prudké světlo či nadměrné zatížení svalů.
  3. Sociální stresory – nezdravý životní styl, vyhrocené vztahy s ostatními lidmi, konflikty, nevěra, zklamání, týrání, přejídání, kouření, nedostatek spánku.
  4. Dětské stresory – nepříjemné zážitky z dětství se mohou v dospělosti projevit zvýšenou citlivostí na stresové situace (např. u týraných a zneužívaných dětí, školní zátěž, alkoholismus rodičů, přílišná náročnost rodičů).
  5. Traumatické stresory – dramatické události ve vašem životě jako například ztráta zaměstnání, smrt blízkého člověka, narození dítěte, rozvod, chronické onemocnění či válka.
Druhy stresu

Eustres – pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje jedince k vyšším anebo lepším výkonům.
Distres – nadměrná zátěž, která může jedince poškodit a vyvolat onemocnění či dokonce smrt.

Psychické reakce na stres zahrnují přizpůsobení, úzkost a depresi. Pokud stres vede k vyšším psychickým nebo fyzickým výkonům, jedná se o eustres. Tento druh stresu patří k hlavním motivačním prvkům lidského konání. Pokud ovšem působení stresu trvá příliš dlouho nebo přesáhne určitou mez (distres), může vést k rozhodnutím, jejichž důsledkem je úzkostné (únik) nebo depresivní (ústup) chování.

Důsledky dlouhodobého působení stresu


V dnešní době vlastně podstupujeme simulované stresové situace, které nevedou k ohrožení života, ale lidská psychika je tak chápe, a právě proto spouští celou řadu těchto život zachraňujících mechanismů. Ale pokud se tyto situace neustále opakují a přetrvávají, dochází z krátkodobějšího hlediska ke „ztuhnutí svalů“. Z dlouhodobého hlediska je stres jednou z příčin civilizačních nemocí, často a postupně trvale zvýšený tlak (hypertenze) způsobuje ischemickou chorobu srdeční, jejímž asi nejobávanějším projevem je infarkt myokardu. Stres také působí sníženou odolnost žaludeční sliznice k vnějším vlivům, snížením prokrvení sliznice, a to může vyústit v tzv. stresový vřed žaludku. K dalším možným důsledkům stresu patří zvýšené riziko astmatu, cukrovky a dalších chorob.

Zdroj a další informace: Wikipedie
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Odpovědět

Zpět na „Stres“