Způsoby týrání a zanedbávání dětí

Otevřené diskuze o psychickém i fyzickém týrání dětí
Pravidla fóra
Vstupujete do fóra, které obsahuje diskuze o zneužívání, z nichž některé mohou být velmi otevřeného charakteru. Diskutovaná témata mohou být pro některé lidi navádějící. Uvědomte si to prosím před vstupem do tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Způsoby týrání a zanedbávání dětí

Příspěvek od Marcela » úte 21. dub 2015 18:10:45

Týrání dítěte je trestný čin. V trestním zákoně je ustanoven jako „Týrání svěřené osoby“ nebo „Týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě“. Neoznámení nebo nezabránění trestnému činu týrání svěřené osoby je trestným činem. Oznámení o podezření na týrání svěřené osoby je nutné podat policii ČR nebo příslušnému státnímu zástupci.

Tělesné týrání je definováno jako tělesné ublížení dítěti anebo nezabránění ubližování či utrpení dítěte, včetně úmyslného otrávení nebo udušení dítěte, a to tam, kde je určitá znalost či důvodné podezření, že zranění bylo způsobeno anebo mu vědomě nebylo zabráněno.

Citové týrání zahrnuje takové podněty, které mají vážný negativní vliv na citový vývoj dítěte. Citové týrání může mít formu verbálních útoků či zavrhování dítěte, vystavování dítěte násilí nebo vážným konfliktům doma, násilná izolace, omezování dítěte, vyvolávání situace, kdy dítě má skoro stále pocit strachu, což může též způsobit citové ublížení.

Sexuální zneužívání je nepatřičné vystavování dítěte pohlavnímu kontaktu, činnosti i chování. Zahrnuje jakékoliv pohlavní dotýkání, styk či vykořisťování kýmkoliv, komu bylo dítě svěřeno do péče anebo kýmkoliv, kdo dítě zneužívá. Takovou osobou může být rodič, příbuzný, přítel, odborný či dobrovolný pracovník či cizí osoba.

Zanedbávání lze definovat jako nedostatek péče způsobující vážnou újmu na vývoji dítěte anebo ohrožení.

Systémové týrání (druhotné ponižování) je zapříčiněno systémem, který byl založen pro pomoc a ochranu dětí a jejich rodin. Takové týrání je např.: podstupování nešetrných a zbytečných lékařských vyšetření (Münchhausenův syndrom), úzkost vzniklá nadbytečným stykem se soudním systémem, upření práva na informace, upření práva být vyslyšeno, neoprávněné odloučení od rodičů apod.

Zdroj a další informace: Wikiskripta

Odpovědět

Zpět na „Týrání dětí“