Incest

Diskuzní fórum na téma incest, což je sexuální aktivita mezi blízkými příbuznými.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Incest

Příspěvek od Marcela » úte 21. dub 2015 18:57:19

Incest (z latinského incestus – nečistý, hříšný), zastarale krvesmilstvo, je sexuální aktivita mezi blízkými příbuznými. Incest je a byl v naprosté většině současných i historických kultur považován za tabu a zakázán.

Původem incestního tabu se zabývala celá řada psychologů, antropologů a sociologů, kteří na toto téma zveřejnili několik teorií, proč se vztah mezi příbuznými netoleruje. Téměř všechny se shodují v tom, že lidé cítí sexuální averzi k těm, se kterými vyrůstali, případně byli svědky jejich dětství. Pro otce je tak nepřijatelná představa sexu s dcerou, kterou viděl vyrůstat. Z toho plyne důležitá poučka pro kriminální psychologii, a to, že praví pedofilové se proto zpravidla nedopouštějí incestu na vlastních dětech.

Incest (§ 188 Tr.z.) je z právního hlediska definován jako sexuální styk mezi jedinci tak blízce příbuznými, že je mezi nimi proto vyloučené legální manželství. K incestu může dojít jak mezi sourozenci, tak mezi rodičem a jeho potomkem. Může se udát mezi osobami různého i stejného pohlaví. Určitý problém však vyvstává v případě soulože uskutečněné například mezi adoptivním otcem a jeho adoptivní dcerou. Vzhledem k tomu, že dané osoby nejsou krevně spřízněny, nehrozí tu případný zdravotní následek u potomstva. Je však otázkou, zda je tato skutečnost dostatečná k ospravedlnění či dokonce umožnění takovéhoto svazku. Je nutno konstatovat, že není. Zákonodárce sice v důvodové zprávě u tohoto trestného činu zdůrazňuje především zájem na zdravém potomstvu, ale je velmi pravděpodobné, že tento trestný čin má chránit i jiné hodnoty. Jde například i o lidskou důstojnost, což ostatně vyplývá i ze zařazení trestného činu soulože mezi příbuznými do kategorie trestných činů proti lidské důstojnosti. Kromě pokrevně příbuzných zahrnuje incestní tabu tedy také nevlastní rodiče a jiné osoby, které žijí ve společné domácnosti a bezprostředně participují na výchově a ochraně objektu.

Zdroj a další informace: Wikipedie

Odpovědět

Zpět na „Incest“