Mobbing a bossing - šikana na pracovišti

Otevřené fórum na téma mobbingu a bossingu. Mobbing je druh rafinované šikany na pracovišti. Bossing je druh mobbingu specifický tím, že šikany se dopouští nadřízený pracovník.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Mobbing a bossing - šikana na pracovišti

Příspěvek od Marcela » úte 21. dub 2015 20:13:12

Mobbing označuje nejrůznější formy znepříjemňování života na pracovišti. U nás se můžeme setkat i s označením teror na pracovišti nebo psychoteror. Charakteristická je pro ně skrytost, rafinovanost a zákeřnost. Při rozhodování, zda už jde o mobbing, se užívá tzv. Leymannova pravidla: za mobbing lze považovat pouze chování, které se objevuje alespoň 1× týdně po dobu minimálně 6 měsíců. Někdy bývá pod mobbing zařazováno i sexuální obtěžování na pracovišti, jiné pojetí vymezuje mobbing jako špatné zacházení bez sexuální či rasové příčiny. Dle výsledků výzkumu z roku 2002 je obětí mobbingu 4–8 % pracujících.

Bossing je druh mobbingu specifický tím, že šikany se dopouští nadřízený pracovník. Příčinou bossingu může být strach o vlastní pracovní pozici, obavy, že by ho mohl nahradit jeho podřízený. Spouštěčem může být také „tlak shora“, kdy vedoucí pracovník na podřízeného přenáší frustraci z vlastního neúspěchu. Jedná se tedy o chování nadřízeného, které poškozuje podřízeného před jeho kolegy, znesnadňuje či znemožňuje mu jeho práci. Bossing se samozřejmě vyvíjí a stupňuje. Tato šikana zhoršuje vztahy na pracovišti a zvyšuje kult osobnosti vedoucích.

Zdroj a další informace: Wikipedie

Odpovědět

Zpět na „Mobbing a bossing“