Sexuální obtěžování a stalking - charakteristika

Diskuzní fórum na téma obtěžování, a stalkingu, což je opětovné, systematické a dlouhodobé obtěžování a sledování cílené osoby.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Sexuální obtěžování a stalking - charakteristika

Příspěvek od Marcela » úte 21. dub 2015 20:44:18

Sexuální obtěžování (dle zákoníku práce) angl. sexual harassment, je jednání sexuální povahy v jakékoliv formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na pracovišti nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí, které ovlivní výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů.

Sexuální obtěžování je tedy jakékoli nežádoucí sexuální chování, včetně dotýkání, nebo dokonce poznámek sexuální povahy. K tomuto jednání však nemusí docházet pouze na pracovištích, ale často se děje i v nerovných vztazích například na vysokých školách (profesor/ka - student/ka) nebo sportovních oddílech apod. Hranice mezi škádlením, flirtováním a sexuálním obtěžováním ale někdy není úplně jasná.

Stalking je nevhodné chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty (dopisy atp.), dlouhodobým sledováním aktivit určité osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel atp. Takový zájem cílenou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a vzbuzují u ní strach; někdy ústí až v trestní stíhání pronásledovatele, stalkera. Stalker je až patologicky posedlý zájmem o osobu, kterou pronásleduje, často je veřejně známá, nebo jemu blízká, např. bývalý partner.

Odborný pojem stalkingu se později prosadil i v trestním právu, od 1. ledna 2010 se s účinností nového trestního zákoníku dostal do českého právního řádu, a to jako nový trestný čin Nebezpečné pronásledování. Patří mezi trestné činy narušující soužití lidí a je upraven v § 354. Jeho skutková podstata spočívá v tom, že někdo jiného dlouhodobě pronásleduje, např. vyhledává jeho osobní blízkost nebo ho sleduje, vytrvale jej kontaktuje (písemně, ale i prostřednictvím mobilu či e-mailu), omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, za účelem kontaktu zneužije jeho osobních údajů či jemu nebo osobám blízkým dokonce vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou. To vše za podmínky, že vyhrožování v pronásledované osobě vzbudí důvodnou obavu o život nebo zdraví. Pachateli pak v základní sazbě hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, při naplnění kvalifikované skutkové podstaty, je-li pronásledovaným dítě nebo těhotná žena, případně je pronásledujících více či je použita zbraň, na šest měsíců až tři roky.

Stalking - zdroj: Policie ČR

Odpovědět

Zpět na „Obtěžování a stalking“