Psychóza, bludy, halucinace - charakteristika

Obecné diskuzní fórum na téma psychóza, bludy, halucinace, paranoia a jiné psychotické poruchy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
Příspěvky: 83
Registrován: ned 22. úno 2015 12:16:11
Bydliště: Praha, ČR
Kontaktovat uživatele:

Psychóza, bludy, halucinace - charakteristika

Příspěvek od admin » ned 24. kvě 2015 22:01:43

Psychóza je obecný pojem. Psychiatrická klasifikace rozeznává několik psychotických onemocnění. To, co je všem psychózám společné, je ztráta kontaktu se skutečností, zapříčiněná nerovnováhou v systému nervového přenašeče dopaminu v mozku. Z toho plyne i další podobnost, kterou je léčba. Všechny léky účinné proti psychóze přenos dopaminu normalizují. Mezi odlišnosti patří některé příznaky, délka trvání a spouštěč.

Projevy psychózy

Akutní psychotická ataka může mít celou řadu příznaků. Patří mezi ně nespavost, změny chuti k jídlu, úzkost a strach. Nemocný postupně ztrácí kontakt se skutečností. Dává přednost vlastním psychotickým prožitkům, podle nichž se i chová. Současně si je nevývratně jist, že je zcela v pořádku. Tomu se říká ztráta náhledu na onemocnění. Chybění náhledu je zdrojem nedorozumění s blízkými lidmi v okolí a příčinou odmítání léčby.

Mezi nejčastější psychotické prožitky patří bludy a halucinace, které se označují jako pozitivní příznaky. Pozitivní neznamená, že by na nich bylo něco hezkého, ale znamená to, že v psychice jsou navíc, do normálního prožívání nepatří.

Blud je mylné přesvědčení, které je důsledkem nemoci. Přesvědčení je natolik pevné, že i když existují doklady o tom, že to není pravda, nelze je nemocnému vymluvit. Ostatní toto přesvědčení s nemocným nesdílejí. Blud vzniká postupně. Nejčastěji začíná vztahovačností. Nemocný má pocit, že se na něj svět kolem zaměřil: lidi v dopravních prostředcích se dívají, povídají si o něm, je si jist, že telefon je odposloucháván, dopravní značky na ulici mají speciální význam právě pro něj, zjišťuje, že kolem jezdí více aut s poznávací značkou v níž jsou trojky a červená barva oblečení ostatních chodců je varovné znamení, stejně jako hesla na billboardech. Jak to, že vše souvisí se vším a náhoda neexistuje? To musí mít nějaké vysvětlení, vzniká blud. Člověk si pak pro sebe – v této situaci logicky, - ale bludně - vysvětlí, že pohledy lidí nejsou náhoda, je to asi proto, že je vyvolený, má mimořádné schopnosti, třeba umí léčit na dálku, spasí svět, umí sestavit perpetuum mobile a je tudíž výjimečný. Může to být i příjemné. Když pak nemocný dostane léky, nechce je – proč se zbavovat příjemných prožitků? Na druhou stranu si může bludně vysvětlit vztahovačnost tím, že po něm jdou mimozemšťané či tajné služby, a cítí se ohrožen na životě, prožívá obrovské obavy.

K tomu se mohou přidat poruchy vnímání, nejčastěji halucinace. Halucinovat můžeme všemi našimi smysly. Nejčastěji se vyskytují halucinace sluchové, kdy nemocný slyší hlasy. Představte si, že vám v hlavě někdo mluví, i když jste o samotě. Při psychóze se myšlenky ozvučují, mohou se přidat komentáře často kritizující chování nemocného, a co je horší, někdy se ozve více hlasů, které se hádají, případně jeden chválí, druhý kritizuje. Hlasy mohou i přikazovat, co má nemocný udělat. Často hlasy zakazují nemocnému mluvit. Lékař rozpozná přítomnost takových hlasů podle toho, že nemocný si například zakrývá uši, neodpovídá na dotazy a je zahleděn – přičemž soustředěně poslouchá děje v hlavě.

Zdroj a další informace: Psychosy.cz
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Odpovědět

Zpět na „Jiné psychotické poruchy“