Stránka 1 z 1

Základní pravidla pro diskuse

Napsal: pát 10. dub 2015 15:34:16
od admin
Ne všechna pravidla je nutná napsat. Existují nepsaná pravidla, která stejně jako v reálném životě vznikají samovolně a jsou respektována většinou společnosti. Proto se nejprve rozhlédněte kolem, podívejte se, jak v daném diskusním fóru komunikují ostatní a tomu přizpůsobte své chování. Adresátem vašeho sdělení je vždy člověk, berte na tento fakt tedy ohled. Než odešlete příspěvek do diskuse, zamyslete se, zda byste totéž a stejným způsobem řekli dotyčnému přímo do očí. Dodržujte stejná pravidla, konvence a zásady jako v běžném životě, jako například:

1. Buďte struční a srozumitelní. Myslete na to, že čtení Vašeho příspěvku bude ostatní čtenáře stát čas. Celostránkové eseje znechutí ostatní stejně jako nesrozumitelné dotazy, kdy není jasné, co jste tím vlastně chtěli říct. Pokud zakládáte nové diskusní vlákno, nezapomeňte na výstižné pojmenování svého příspěvku. Názvy jako "pomóóć" nebo "nevím si rady" na první pohled nikomu nic neřeknou.

2. Neodbočujte od tématu. Pokud se diskuse věnuje jednomu problému, nepřeskakujte na jiná témata. V případě nutnosti založte nové diskusní vlákno s novým tématem. Nemáte-li co nového k tématu sdělit, raději nepište vůbec.

3. Diskusní fórum není chat. Přispívejte do diskusí tehdy, pokud chcete sdělit něco zásadního a důležitého k věci. Snažte se celý text napsat vcelku a netříštit ho do několika separátních příspěvků, jdoucích hned po sobě. Jestliže jste si hned po odeslání příspěvku uvědomili, že jste na něco podstatného či důležitého zapomněli, nezakládejte další příspěvek, ale použijte možnost editace příspěvku (dostupné přes tlačítko Editovat do 15 minut po odeslání příspěvku).

4. Nebuďte vůči ostatním vulgární, útoční či agresivní. Pokud se dostanete do sporu, argumentujte k věci. Nikdy nepoužívejte osobní invektivy nesouvisející s předmětem sporu.

5. Než se zeptáte, zkuste nejprve prohledat již existující diskuse. Bude Vás to stát méně času než napsání dotazu do diskuse a vyvarujete se podrážděných reakcí ostatních na neustále se opakující elementární dotazy.

6. Neočekávejte okamžitou odpověď a buďte smíření s tím, že někdy nemusí přijít vůbec. Nedožadujte se odpovědi agresivním způsobem nebo neustálými připomínkami, že vám ještě nikdo neodpověděl. Ostatní uživatelé přispívají do diskuse ve svém volném čase a nemůžete čekat, že každý hned všeho nechá, jen aby odpověděl na váš dotaz.

7. Jste to, co píšete. Pro ostatní jsou Vaše texty většinou to jediné, z čeho si udělají představu o Vás samotných. Nepoužívejte vulgární slova nebo familiární oslovování lidí, které neznáte osobně. Pokud je to možné, pište včetně diakritiky, bude to lépe čitelné a snadněji vyhledatelné. Dbejte v rámci možností na styl i gramatiku.

8. Nikdo nemá patent na rozum a není středem vesmíru. Respektujte ostatní a buďte shovívaví k lidem, kteří toho vědí méně než vy.

9. Jestliže se vyznáte v dotazované problematice, poraďte. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat poradit vy sami.

10. Pokud něčí rada pomohla vyřešit Váš problém, sdělte to ostatním.