Mentální anorexie - popis, příznaky a příčiny

Diskuzní fórum na téma mentální anorexie, což je porucha‚ charakterizovaná úmyslným zhubnutím‚ které si pacient sám vyvolal a dále je udržuje.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Mentální anorexie - popis, příznaky a příčiny

Příspěvek od Marcela » stř 08. dub 2015 18:39:25

Mentální anorexie je porucha‚ charakterizovaná úmyslným zhubnutím‚ které si pacient sám vyvolal a dále je udržuje. Porucha se objevuje nejčastěji u adolescentních dívek a mladých žen‚ avšak i dospívající chlapci a mladí muži mohou být postiženi‚ podobně jako děti kolem puberty a starší ženy až do menopauzy. Choroba je spojená se specifickou psychopatologií‚ kde strach ze ztloustnutí a ochablosti tvaru těla přetrvává jakožto vtíravá‚ ovládavá myšlenka‚ takže pacienti usilují o nižší tělesnou váhu. Obvykle je přítomna podvýživa různé tíže se sekundárními endokrinními a metabolickými změnami a poruchami tělesných funkcí.

Příznaky jsou:
 • omezený výběr jídla‚
 • nadměrná tělesná činnost‚
 • vyvolávání zvracení a průjmu
 • užívání anorektik a diuretik
Příčiny mentální anorexie nejsou zcela jasné. Přikládá se významu genetické predispozice. Zpravidla mladá dívka získá chorobný (a velmi často zcela nesprávný) pocit tloušťky, které se chce za každou cenu zbavit, zkreslenou představu o vlastním těle, dále pak vtíravé, nutkavé myšlenky na udržení nízké hmotnosti. Příčinou vzestupu onemocnění v poslední době je trend štíhlosti jako známky krásy. Podobný efekt může mít i jakákoliv negativní poznámka o dívčině postavě pronesená někým z kolektivu. Postižená začne hubnout drastickým omezením přijímané potravy a usilovným cvičením. Projevy mentální anorexie jsou ohroženy spíše inteligentní dívky se sklony k pečlivosti, které mívají dobré výsledky ve škole. Manifestuje-li se onemocnění před pubertou, puberta je opožděna či nezačne (vývoj prsů, primární amenorea, dětské genitály chlapců), po uzdravení dojde k pubertě.

Skupiny příčin:
 • nízká odolnost jedince vůči stresu
 • strach z dospělosti - bojí se, že nebudou schopni zvládat „dospělácké“ úkoly, raději chtějí zůstat malí, hubení, aby připomínali dítě
 • snaha být ve všem perfektní a nezklamat rodiče nebo okolí -nemocí často trpí velmi inteligentní osoby
 • silná závislost na matce či přehnaná péče ze strany rodičů
 • touha po samostatnosti, pocitu nezávislosti a získání sebevědomí, rozhodování o tom, co a v jakém množství jíst
 • tlak společnosti, kde je upřednostňována štíhlost jako symbol krásy a úspěchu
 • tlak médií – televize, internetu, módních časopisů
Diagnózu může stanovit interní či obvodní lékař ve spolupráci s psychiatrem. Významnou součástí diagnózy je vyloučení jiných příčin hubnutí, zejména nádorových onemocnění. Ty jsou sice u mladých lidí vzácnější, nejsou však vyloučené a jejich případný včasný nález je zásadní.

Léčba vyžaduje spolupráci lékařů z několika oborů. Intenzivní psychiatrická léčba spojená s dlouhodobou hospitalizací, důslednou kontrolou přijímání potravy a rodinou podporou může být jedinou možností, jak mentální anorexii zvládnout. Cílem je hlavně nutriční rehabilitace, navození normálního jídelního režimu.

Zdroj a další informace: WikiSkripta

Odpovědět

Zpět na „Mentální anorexie“