Vztah člověka k alkoholu, alkoholismus

Otevření diskuzní fórum o závislosti na pití alkoholických nápojů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Vztah člověka k alkoholu, alkoholismus

Příspěvek od Marcela » úte 26. kvě 2015 16:08:38

Alkoholismus nebo též závislost na alkoholu, opilství je chronické recidivující onemocnění postihující nejen celou osobnost postiženého jedince po stránce psychické a fyzické, ale i jeho blízké, zvláště pak rodinné příslušníky. Patří mezi nejzávažnější a nejrozšířenější formy závislosti. Obecně lze o alkoholismu hovořit tehdy, dosáhne-li závislost na alkoholu takového stupně, že škodí buď jedinci, společnosti nebo oběma. Tuto nemoc je možno léčit. Průběh závislosti na alkoholu je různý. Odlišuje se mimo jiné podle toho, jaký alkohol je zneužíván.

Alkohol působí na lidský mozek nejrůznějším způsobem. Může působit povzbudivě, ale zároveň zklidňuje a otupuje úzkost. Má i lehce anestetický účinek. Po požití tedy dojde k pocitům uvolnění a klidu. Ovlivňuje tělesnou teplotu a působí též na motoriku. Tyto účinky alkoholu způsobuje skutečnost, že alkohol působí na různé systémy přenosu impulsů mezi nervovými buňkami. Alkohol uklidňuje nervy a vytváří pocit uvolnění. Po požití alkoholu se zhoršuje jemná motorika, protože se zpomalí aktivita mozku.

Vztah člověka k alkoholu se dá rozdělit do následujících skupin:
  • Abstinent – odmítá z nějakého důvodu alkohol a vůbec ho nepije. Přítomnost takového jedince často vyvolává ve společnosti rozpaky.
  • Konzument – nevyhledává alkoholické nápoje pro jeho účinky, ale pro chuť. Nečiní mu potíže abstinovat, ale nemá k tomu důvod.
  • Piják – lidí spadajících do této kategorie jsou v ČR bez nadsázky plné hospody. Jde zde již o účinky alkoholu – hlavně euforii a krátkodobé antidepresivní a antianxietické (úzkost potlačující) účinky.
  • Alkoholik – Alkohol je pro tohoto jedince silná droga. Nerozlišuje druh nápoje – jde jen o procenta.
Zdroj a další informace: Wikipedie

Odpovědět

Zpět na „Závislost na alkoholu, alkoholismus“