Patologické hráčství, neboli gambling - charakteristika

Otevřené fórum na téma, gamblingu, čili patologickém hráčství, včetně závislosti na hraní hazardních a počítačových her.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Patologické hráčství, neboli gambling - charakteristika

Příspěvek od Marcela » úte 26. kvě 2015 17:27:11

Gamblerství neboli gambling je chorobná závislost na hraní hazardních her. Gamblerství je považováno za patologickou psychickou závislost na lákavé představě rychlého zisku peněz nebo jiné hmotné výhry. Pravidla her jsou přitom nastavena z dlouhodobého hlediska pro hráče nevýhodně. Mnozí hráči získávají závislost na hře, rostoucí finanční problémy se snaží vyřešit další účastí ve hře a vytvářejí tak bludný kruh. Závislé osoby (tzv. gambleři) dokážou prohrát ohromné částky, což má často za následek zásadní narušení mezilidských vztahů a existenční potíže nejen samotných hráčů, ale často i jejich blízkých. Gamblerství bývá spojeno s jinými druhy závislostí, například na drogách.

Hazard přináší závažné společenské i civilizační problémy. Jedním z nich je nedostatečná regulace internetových heren. Ty jsou často zakládány v daňových rájích nebo zemích s velmi liberální legislativou jako jsou Kajmanské ostrovy nebo Gibraltar. V důsledku toho dochází ke zdaňování zisků z internetového hraní často mimo země hráčů. Státy se brání hraní na internetu různými metodami včetně zablokování transakcí na účty jistých společností (USA) nebo zablokování konkrétních stránek (Turecko). Ukazuje se však, že tato regulační opatření se často míjí účinkem. Proto jiné státy (Velká Británie) jsou k internetovému hraní liberálnější. Česká republika v současné době udržuje „status quo“ a postoj státních institucí k této otázce není jasný.

Internetové herny registrované v EU využívají evropského práva a snaží se obvykle s pomocí licence z jedné z členských zemích podnikat jinde. Takové postupy jsou například v ČR jen tiše tolerovány ministerstvem financí. A na otázku, zda je v ČR sázení na internetu legální se liší právní názory.

Přes právní problémy, roste především díky internetovým hernám počet hráčů pokeru i v ČR. Problémem zůstává, že v případě, že spadnou do závislosti, zůstávají izolovaní a o jejich problémech nemusí dlouho nikdo vědět. Ne vždycky se však na jejich závislost přijde. A proto, když se neléčí, přijdou o peníze, a v nějakých případech se dokonce zadluží a mají velké problémy. Často je nedokáží vyřešit, čímž zaviní svůj konec, skončí na ulici jako bezdomovci.

Zdroj: Wikipedie

Odpovědět

Zpět na „Gambling“