Poruchy sexuální preference (parafilie) - charakteristika

Diskuzní fóra na téma sexuálních preferencí, parafilie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jášek
Příspěvky: 35
Registrován: ned 08. bře 2015 21:02:13
Kontaktovat uživatele:

Poruchy sexuální preference (parafilie) - charakteristika

Příspěvek od Jášek » sob 04. dub 2015 20:42:50

Obecná charakteristika – jsou přítomny sexuální impulzy, fantazie nebo praktiky, které jsou neobvyklé, deviantní, bizarní. Jedná se o poruchy sexuálního motivačního systému.

Tradičně dělíme poruchy sexuální preference na:


1. parafilie v objektu (fetišismus, pedofilie a další -filie);
2. parafilie v aktivitě (exhibicionismus, voyeurství, sadismus, masochismus).

Řada parafilních osob přijímá svou anomálii jako sobě vlastní – tj. egosyntonně. Někteří si nejsou vědomi žádné poruchy. Teprve konflikt se společenskými normami u nich může vyvolat stud nebo pocit viny.

Fetišismus: podnětem pro sexuální vzrušení a uspokojení je neživý předmět. Ve vyhraněné formě vede k rituálům, hromadění fetišů, k jejich získávání krádežemi. Nejběžnějším fetišem je dámské prádlo.

Fetišistický transvestitismus: přestrojení muže do ženské podoby přináší pohlavní uspokojení.

Exhibicionismus: opakovaná tendence k odhalování genitálu před cizími lidmi bez snahy o bližší kontakt. Obvyklé bývá sexuální vzrušení při odhalení. Exhibicionismus je parafilií s nejvyšší recidivitou a nekončí ani ve vyšším věku.

Voyeurství: opakovaná nebo trvalá tendence k pozorování sexuálního styku nebo intimní činnosti jiných osob. Sledování je prováděno bez vědomí pozorovaných a obvykle vede k sexuálnímu vzrušení a masturbaci voyeura.

Pedofilie: sexuální aktivita zaměřená na děti.

Sadomasochismus: preference sexuální aktivity, která zahrnuje omezování osobní svobody, působení bolesti nebo pokořování. Jestliže jedinec raději takovou situaci přijímá, jde o masochismus, jestliže popsané aktivity sám provádí, jedná se o sadismus.

Frotérství: dotýkání se nebo otírání se o jinou osobu bez jejího svolení, obvykle se vzrušujícími sexuálními fantaziemi o dotýkané osobě.

Mnohočetné poruchy sexuální preference : Někdy se u jedné osoby vyskytne více než jedna abnormální sexuální preference a žádná není
hlavní. Nejobvyklejší kombinací je fetišismus‚ transvestitismus a sadomasochismus.

Jiné poruchy sexuální preference: Rozmanitost jiných vzorců sexuální preference a aktivity jako obscénní telefonické hovory‚ přitlačování se na lidi v tlačenici na veřejných místech z důvodu sexuální stimulace‚ sexuálníaktivity se zvířaty a vlastní škrcení nebo vyvolávání mozkové anoxie pro větší intenzitu sexuálního vzrušení.

Odpovědět

Zpět na „Poruchy sexuální preference“