Poruchy sociálních funkcí - charakteristika a rozdělení

Diskuzní fórum na téma poruchy sociálních funkcí se začátkem v dětství a dospívání
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Poruchy sociálních funkcí - charakteristika a rozdělení

Příspěvek od Marcela » ned 24. kvě 2015 15:06:10

Poruchami sociálních funkcí se rozumí poněkud heterogenní skupina poruch‚ které mají společné abnormality v sociálních funkcích a které začínají během vývojového období. Tyto poruchy však nejsou charakterizovány zřejmou konstitučně sníženou nebo nedostatečnou sociální kapacitou‚ která by pronikala všemi oblastmi těchto funkcí‚ jak je tomu u pervazivních vývojových poruch. V mnoha případech zřejmě hrají klíčovou roli vážné poruchy a nedostatky zevního prostředí.

Poruchy sociálních funkcí jsou dle mezinárodní klasifikace nemocí rozděleny následovně:
 • Elektivní mutismus
  Stav‚ který je charakterizován mlčením v určitých situacích. Je emočně závislý a dítě demonstruje‚ že za určitých situací je schopno mluvit‚ ale za jiných definovatelných situací mluvit přestane.
 • Reaktivní porucha příchylnosti dětí
  Porucha začíná v prvních pěti letech života a je charakterizována přetrvávajícími abnormalitami v dětském vzorci sociálních vztahů‚ které jsou sdruženy s emočními poruchami a které jsou reaktivní na změny zevního prostředí (např. bázlivost a nespavost‚ špatná sociální interakce
  se stejně starými‚ agrese k sobě a druhým‚ trápení‚ v některých případech nedostatečný vzrůst). Tento syndrom se pravděpodobně vyskytuje jako výsledek výrazného nezájmu rodičů‚ zneužívání dítěte nebo špatného zacházení s ním.
 • Porucha desinhibovaných vztahů u dětí
  Zvláštní typ abnormální sociální funkce‚ která začíná v prvních pěti letech života a má tendenci přetrvávat i přes zřetelné změny v okolním prostředí. Jako příklady je možno uvést navybíravě zaměřenou náklonnost chování‚ vyžadující trvalou pozornost a přátelské chování‚ špatně modulované vztahy mezi dětmi své věkové skupiny‚ které závisejí na okolnostech a mohou být sdruženy s poruchami emocí nebo chování.
 • Jiné dětské poruchy sociálních funkcí
Zdroj: MKN-10

Odpovědět

Zpět na „Poruchy sociálních funkcí“