Nelátkové závislosti, členění a projevy

Otevřené fórum o závislostech na činnostech, nebo na prožitcích způsobených hormony.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Nelátkové závislosti, členění a projevy

Příspěvek od Marcela » úte 26. kvě 2015 17:45:42

Nejen látky mohou být návykové, způsobovat závislost. V posledních letech se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří jsou závislí nikoli na drogách a alkoholu, ale na návykových činnostech. Proto se tyto závislosti nazývají „nelátkové“ „nedrogové“ nebo „procesuální“.

Mechanismus účinků nelátkových závislostí je velmi podobný závislostem drogovým, ale na rozdíl od drogové závislosti není člověk ohrožen riziky s aplikací drogy, infekcí chorob nebo předávkováním látky. Nedrogové závislosti provází problémy v oblasti psychické, sociální, ekonomické. Váže se k nim páchání trestné činnosti a ohrožení sebevražedným chováním. Sekundárně mohou způsobovat i zdravotní komplikace (př. závislost na PC – problémy s vadným držením těla, nadváha, problémy se zrakem atd.)

Nedrogové závislosti je možné rozdělit podle předmětu vzniku. Proto je můžeme členit jako závislosti na informačních technologiích (výpočetní technika, internet, hraní her v PC či on-line hry, nadměrné sledování televize, závislost na mobilním telefonu a další). Další oblastí je závislost behaviorální tzn. závislost na hracích a výherních automatech (gambling), sázkařství, ale patří sem i workoholismus, závislost na sektě či jiné osobě, patologické nakupování. V určitém smyslu sem mohou patřit i některé poruchy pudu příjmu potravin (mentální bulimie a mentální anorexie).

Projevy nelátkové závislosti:
 • snížená schopnost sebeovládání jedince ve vztahu k vyhledávání kontaktu s objektem závislosti a setrvání v tomto vztahu na úkor vztahů jiných
 • jedincův vztah k předmětu závislosti postupně začíná organizovat (nebo již plně organizuje) jeho život
 • vynechání kontaktu s předmětem závislosti může vést až k fyziologickým projevům (craving)
 • neovládavé puzení k předmětu závislosti
 • soustavné myšlení na předmět závislosti i v situacích, kdy vykonává jinou činnost (zabíhavé nutkavé myšlenky)
 • neschopnost přerušit stav s předmětem závislosti
 • střídavé, ale i neúspěšné snahy (i v myšlení) předmět závislosti omezit
 • přítomnost fantazií o předmětu závislosti „denní snění“
 • preference vztahu s předmětem závislosti a myšlení o něm před jinými vztahy a jevy
 • vzájemné prolínání až vytrácení reálných hranic mezi reálným životem a bytím jedince ve vztahu k závislosti
 • negativní prožitky (neklid, podrážděnost, úzkost, rozlady, beznaděj, deprese, prázdnota, sebelítost, strach, pocit neúplnosti, bezcennosti) v situaci, kdy není možný vztah s předmětem závislosti
Je velmi důležité, aby člověk, který trpí některou z forem nelátkové závislosti, získal od okolí zpětnou vazbu na změny ve svém chování. Z hlediska léčby může být velmi problematické právě získání náhledu na změny ve vztazích a celém životě, které je ale pro motivaci člověka k léčbě klíčové.
V léčbě nelátkových závislostí se uplatňuje zejména individuální nebo skupinová psychoterapie. Do léčby by měla být zapojena celá rodina, protože prostředí a blízké vztahy, ve kterých člověk žije, mohou člověku získat potřebný odstup a náhled.

Zdroj: Prevcentrum

Odpovědět

Zpět na „Závislosti na činnostech“