Poruchy přizpůsobení - příčiny a symptomy

Otevřené diskuzní fórum na téma poruch přizpůsobení, které mohou být důsledkem i kulturního šoku, hospitalizace, a podobně.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Poruchy přizpůsobení - příčiny a symptomy

Příspěvek od Marcela » pon 01. čer 2015 21:07:27

Poruchy přizpůsobení jsou stavy subjektivních obtíží a emoční poruchy‚ které obvykle zasahují do sociální oblasti funkce i výkonu. Začínají v období adaptace na výraznou změnu životní situace nebo stresovou životní událost. Stresor může narušit integritu sociální sítě pacienta (úmrtí v rodině‚ bolestná ztráta drahé osoby‚ osamocení)‚ široký systém sociálních opor a hodnot (stěhování‚ emigrace) nebo reprezentující velké vývojové přechody nebo krize (chození do školy‚ stát se rodiči‚ selhání v získání žádaného osobního postavení‚ důchod).

Individuální predispozice nebo zranitelnost hraje důležitou roli v riziku vzniku a způsobu manifestace choroby z poruchy přizpůsobivosti‚ ale nicméně se předpokládá‚ že tato porucha nemůže vzniknout bez stresoru. Příznaky jsou různé‚ jako depresivní nálada‚ úzkost‚ strach (nebo jejich kombinace): pocit neschopnosti řešit situace‚ plánovat dopředu nebo pokračovat v současné situaci: určitý stupeň poruchy v provádění běžných denních zvyklostí. Poruchy chování mohou být také přítomny‚ zvláště v dospívání. Dominující vlastností může být krátká nebo protahovaná depresivní reakce nebo porucha jiných emocí a poruchy chování.

Porucha přizpůsobení tedy vzniká jako důsledek některé životní události, na kterou pacient reaguje nepřiměřenou intenzitou i délkou trvání. Obtíže se projevují přibližně po 1 měsíci a mohou vést až k pracovní neschopnosti. Symptomy se mohou různit:
  • depresivní – bývá krátkodobého charakteru (do 1 měsíce) a protahovaná (do 2 let);
  • úzkostná – mísí se úzkostná a depresivní reakce, nastávají také poruchy jiných emocí (trvání po několik měsíců);
  • poruchy chování – doprovázeny agresivitou a asociálním chováním.
Nejdůležitější k zvládání této poruchy bývá psychoterapeutické působení, především schopnost empatie a lidský přístup.

Zdroj: WikiSkripta

Odpovědět

Zpět na „Poruchy přizpůsobení“