Charakteristika bipolární afektivní poruchy

Otevřené diskuzní fórum na téma bipolární afektivní porucha (jinak známé i jako maniakální deprese)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marcela
Příspěvky: 44
Registrován: úte 24. úno 2015 17:21:59
Kontaktovat uživatele:

Charakteristika bipolární afektivní poruchy

Příspěvek od Marcela » stř 01. dub 2015 22:29:49

Bipolární afektivní porucha je charakterizovaná dvěma nebo více fázemi‚ při nichž je nálada a úroveň aktivity pacienta významně narušena. Porucha se projevuje střídáním mánie (manická psychóza) a těžké deprese (bipolární deprese). Dalšími projevy poruchy může být rychlá a nečekaná změna nálad (více než 4 fáze v jednom roce), výbušnost, útočnost, či ultrarapidní cyklování (mánie a deprese se nečekaně vyměňují několikrát za den); a fáze smíšená, kdy postižený zažívá symptomy obou stavů zároveň (mánie i deprese).

Manickým syndromem se rozumí stav, kdy postižený je snadno iritován i sebemenšími maličkostmi, jedná impulsivně, například utrácí velké částky z vypůjčených peněz, které poté nemá jak splácet. Nemocný trpící mánií je nadměrně sebevědomý (většinou ovšem neproduktivně), veselý nepřiměřeně okolnostem, nic pro něho není problém, má sníženou potřebu spánku, je hypersexuální a sexuálně promiskuitní, navazuje stále nové vztahy. Postižený je zároveň i podrážděný, veškeré pochody v jeho těle jsou zrychlené, a může mít pocity nadřazenosti a nezastavitelnosti.

Depresivní syndrom je stav, který je znatelný ještě intenzivněji, než mánie. Nálada poklesá, člověk není schopen prožívat radost, cítí se beznadějný, má poruchy spánku, nechutenství, nezájmem o sex, vztek, podrážděnost, a může být nebezpečný pro sebe i své okolí. Objevují se sebeobviňovací psychózy o vlastní bezvýznamnosti, a nebezpečí sebevraždy, které kulminuje v době, kdy deprese opět odeznívá, a postižený se pro své okolí již jeví bez příznaků. (získává sílu o sebevraždu se pokusit).

Zdroj: Wikipedia

Odpovědět

Zpět na „Bipolární porucha“