Poruchy pohlavní identity - charakteristika

Otevřené diskuzní fórum na téma pohlavní identity (sexuální role)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jášek
Příspěvky: 35
Registrován: ned 08. bře 2015 21:02:13
Kontaktovat uživatele:

Poruchy pohlavní identity - charakteristika

Příspěvek od Jášek » sob 04. dub 2015 19:30:31

Povědomí o příslušnosti k jednomu z obou pohlaví navenek vyjadřované pohlavní rolí. Pohlavní rolí člověk ukazuje sobě i svému okolí, nakolik se definuje jako muž nebo žena. Psychické ztotožnění s přisouzenou mu pohlavní rolí je pro sexuální zdraví jedince zásadní. Neshoda mezi pohlavní identitou a biologickým pohlavím je sdružena s trvalým chováním, připisovaným druhému pohlaví. U poruchy pohlavní identity se normální prožívání mužství nebo ženství postnatálně nerozvíjí. Příčiny odlišného vývoje jsou jen hypotetické, obviňuje se narušený vztah dítěte k rodičům, komplikovaná nabídka identifikačních vzorů a patologický rodinný systém. Neuroendokrinologové uvažují o chybění či vzestupu androgenů během diferenciační fáze hypothalamu, neurologové o nespecifické mozkové lézi.

Mezi poruchy pohlavní identity patří:

Transsexualismus: jedinec touží žít a být akceptován jako člen opačného pohlaví. Touha zbavit se anatomického pohlaví a žít jako příslušník pohlaví opačného vede pacienty k vytrvalým žádostem o lékařskou pomoc. Pro diagnostiku je nezbytné trvání minimálně dva roky. Časté jsou střety s míněním rodiny, vrstevníků a spolupracovníků, které mohou vést k depresi a suicidálnímu jednání.

Transvestitismus dvojí role (transsexuální transvestitismus): jedná se o občasné nošení šatů opačného pohlaví. Osoby s touto poruchou se převlékají kvůli potěšení z dočasné změny své identity, netouží po změně pohlaví. Někteří muži svou potřebu převleku využívají komerčně.

Porucha pohlavní identity v dětství: dítě nesouhlasí se svým anatomickým pohlavím. Tvrdošíjně trvá na oblékání do prádla a šatů opačného pohlaví. Dítě se střetává s očekáváním okolí, ve škole je škádlené a kritizované. Rodiče přivádějí k lékaři s poruchou identity spíše chlapce než dívky, které v pubertě častěji podlehnou sociálnímu tlaku a přestanou se maskulinně projevovat.

Zdroj a další informace: translide.cz

Odpovědět

Zpět na „Poruchy pohlavní identity“