Závislá porucha osobnosti - charakteristika

Diskuzní fórum na téma závislá porucha osobnosti charakterizovaná pronikavou závislostí na druhých‚ než aby sami mohli udělat menší či větší životní rozhodnutí‚ velkou obavou z opuštěnosti‚ pocity bezmocnosti.
admin
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Závislá porucha osobnosti - charakteristika

Příspěvekod admin » úte 14. dub 2015 16:13:55

Závislá porucha osobnosti je charakterizovaná pronikavou závislostí na druhých‚ než aby sami mohli udělat menší či větší životní rozhodnutí‚ velkou obavou z opuštěnosti‚ pocity bezmocnosti a nekompetence‚ pasivním vyhověním přáním starších a dalších lidí a slabou odpovědí na požadavky denního života. Nedostatek průbojnosti se může projevit v intelektuální nebo emoční sféře; častá je tendence přenést odpovědnost na druhé.

Dřívější názvy: osobnost astenická (pozn.: astenie = celková tělesná slabost), osobnost inadekvátní, pasivní, poraženecká

Charakteristické znaky jsou následující:
  • ponechávání odpovědnosti za důležitá životní rozhodnutí osobám, na nichž je postižený závislý, podřizuje jim vlastní potřeby, neochota mít na tyto osoby jakékoli požadavky
  • přehnané obavy, že bude opuštěn a nebude schopen se o sebe postarat
  • pěstuje závislé vztahy, rychle se sbližuje, přilne
  • postižený se cítí bezmocný, neschopný, bez životní síly
  • vnitřní přesvědčení a logika: "Jsem bezmocný. Kdybych se spoléhal na sebe, selhal bych. S pomocí druhých přežiji, budu šťastný apod. Potřebuji druhé, aby mi stále dodávali podporu a odvahu. Druzí by se o mě měli postarat."

Zdroj: Wikipedie
PsychoForum.cz je i na Facebooku!

Social Media

Zpět na